Jedlé květy pro zpestření jídelníčku
Jedlé květy pro zpestření jídelníčku


Mnohé květy, které nejsou jedovaté či hořké, se mohou využít do studených i teplých pokrmů a nápojů, a to za účelem dekorace, dodání chuti, vůně barvy a kvůli léčivým účinkům.
Stejně jako ostatní části rostlin, i květy jsou často jedlé – kromě jedovatých, hořkých nebo jinak nepoživatelných. Pro konzumaci lze používat jen květy neošetřené pesticidy. Využívá se především dekorativní efekt květů, chuť a aroma, a často léčivý nebo afrodiziakální účinek.
Velmi časté je použití květů ve formě výluhů (čaje, součásti nápojů) nebo jako ochucovací prostředek (nasládlé aroma nejčastěji k přípravě dezertů). Z hluchavkovitých rostlin, k nimž patří levandule, bazalka, tymián, šalvěj, oregano, majoránka, saturejka, yzop, rozmarýn, máta, dobromysl, lze použít nejen lístky, ale i pyskaté kvítky s voňavým nektarem (zvláště těsně po rozkvětu). Dezert lze např doplnit i kvítky bílé hluchavky. Pro ochucení sirupů a želé lze použít fialky, k zdobení chuťovek se hodí drobné jazykovité květy zavinutky se sladce kořenitým nektarem.
Jako součást salátů či ozdoba slaných chuťovek se hodí květy sedmikrásky, různobarevné květry lichořeřišnice (poupata naložená v octě mohou nahradit kapary), okrajové plátky chryzantémy (jemná celerová příchuť), květy měsíčku lékařského, různobarevné květy večenice (ostrá ředkvičková příchuť) a dalších brukvovitých rostlin jako řepka, hořčice, rukola (roketa setá nebo křez úzkolistý).
Pro zvýraznění aroma pokrmů se používají květní plátky afrikánu, jako součást pokrmů mohou být květy tykví, cuket a patisonů (plněné různou směsí, konzumované zastudena nebo tepelně upravené, nutno odstranit hořký zelený kalich samčích květů) a květy brukvovitých rostlin, a také poupata česneku medvědího.
Jako dekorativní prostředek se používají okvětní lístky růže, hlíznaté begonie (dužnaté stonky mohou nahradit rebarboru), modrý hvězdicový květ brutnáku lékařského (atraktivní vzhled, okurková chuť, posilující efekt), barevný květ macešky, bílý květ pažitky.
Zdrojem jedlých květů mohou být i další rostliny a plevele, např. pelyněk, bodlák, pcháč, merlík, chrpa, kopretina, kostival, mateřídouška, jetel.
Výrobky z kategorie Jedlé květy pro gastro
Jedlé květy jsou chutnou, netradiční a velmi luxusní ozdobou salátových směsí, sladkých pokrmů, dortů a zákusků. Jejich použití ovšem může být mnohem širší - zejména tehdy, pokud chcete pokrm ozvláštnit, odlišit od konkurenčních a dodat mu nádech exkluzivity. V nabídce naleznete jak jednodruhové květy, tak rozličné mixy květů.
Aksamitník

Begonie

Chrpa

Chryzantéma

Fiala letní

Fuchsie

Kamélie

Karafiáty

Lichořeřišnice

Maceška

Měsíček

Netýkavka

Orchideje

Růže

Sedmikrásky
